Хто такі рагулі

"Заразилися від "свободівських" рагулів", – написав про "бютівців" і "ударівців" у Twitter'і губернатор Харківщини Михайло Добкін, 43 роки. Так прокоментував події 2 квітня, коли під Верховною Радою мітингувальники від опозиції закидали сніжками депутаток-"регіоналок". Добкін обізвав їхніх кривдників також "тупоголовими биками" та "долбодятлами". "Людина шляхетна, тобто антирагуль, ніколи не образить будь-кого, – писав 2009-го в есеї про феномен рагулізму музикант і публіцист Ілько Лемко зі Львова, – тому той, хто когось називає "рагулем", насправді є тим самим рагулем"

Рагуль – варіанти: рог, рогуль – так у Західній Україні називають "людей пересічних, доволі примітивних, малоосвічених, далеких від моральних, духовних та інтелектуальних істин, але абсолютно незалежно від їхнього національного чи соціального походження", – писав на ­zaxid.net ­Ілько Лемко, музикант і дослідник історії Львова.

Про історію виникнення поняття зазначає: "Після окупації Західної України Радянським Союзом росіяни, які сюди приїхали, почали зневажливо називати галичан спочатку "вуйками", з кінця шістдесятих років "рагулями", а з середини вісімдесятих – "биками". Віднедавна деякі галицькі українці, мешканці міст, почали цими словами називати своїх же побратимів, але вихідців зі села. На Сході України для окреслення сільських мешканців замість західноукраїнського "рагуль" здебільшого вживали "когут". Але якщо хтось думає, що "рагулі" – це українці, а стисліше – галичани із села, той глибоко помиляється. Я зустрічав типових рагулів росіян і євреїв, які все життя мешкали у великих містах".

Синоніми до слова рагуль: плебей, провінціал, селюк, примітив, простак. У Центральній та Східній Україні замість рагуль кажуть "сільпо", "сило", "село неасфальтоване", "плуг".

Є декілька версій походження слова рагуль. Найпоширеніша – від рогів, яких нібито не спиляли ті, хто переїхав до міста із села. "У Львові рагулями називали мешканців передмістя, яких від міста відділяли рогульки, рогатки, чи то пак шлагбауми на дорогах, – висуває свою версію походження цього поняття письменник Юрій Винничук, 61 рік. – В'їзд на возах до міста дозволявся тільки вночі, а на світанку, спродавши свій товар перекупникам, селяни і передміщани покидали місто. Отже, рогулями були прості неосвічені люди, і коли когось хотіли охарактеризувати, як людину недалеку, то називали рогулем".

Не виключено також, що українське рагуль походить від англійського ragamuffin – халамидник або від rogue – волоцюга. Американський відповідник – redneck, тобто червона шия. Імовірно, пішло від засмаглих ший робітників на фермі – червоношиїх.

– пишеться арабською слово чоловік, а вимовляють – "­роджуль" в одних країнах та "рогуль" в інших. Наприклад,

у Єгипті.

"У Львові завжди залишається приблизно та сама кількість сволоти, божевільних, патріотів, громадян, міщан, богеми, рогулів, москалів – усіх категорій населення", – зазначає письменник Юрій Андрухович в есеї "Мала інтимна урбаністика".

Рагу.лі – "Блог про агресивний несмак українського бомонду" – торік обирав рагуля-2012. Ним став Сергій Пастух – співак, стиліст і фотомодель, "позашлюбний син Сергія Звєрєва і Дмитра Коляденка", як пише ragu.li. За нього проголосували дві тисячі відвідувачів сайта.

60 100 результатів дає пошуковик Google на слово рагуль, на рогуль – 22 200.

У Чернігівській і Київській облас­тях на Десні поширена ловля на рагуля. Це особливий вид ставкового равлика. "Клюет на ­рагуля ("шкальку") практически вся рыба от окуня и плотвы до лещя и язя, – пише на форумі ­сайта ­rybalka.com 53-річний користувач під ніком Олд. – ­Клюет все лето. Виртуозы этого лова очень часто садят на конкретную "пятую точку" конкурентов с опарышем".

Найбільше Рогулів живуть у селі Гельмязів Золотоніського району Черкащини: за даними інтернет-бази "Вся Україна – жителі", там таке прізвище мають 25 людей. Усього в Україні 73 Рогулі.

Напишіть відгук